WYDANIE ONLINE

Do niezbędnego wyposażenia elektroinstalatora należą odpowiednia odzież i sprzęt ochrony osobistej. Ułatwiają pracę i stanowią zabezpieczenie przed urażeniami czy poważniejszymi wypadkami. Ich stosowanie chroni też przed problemami prawnymi lub kłopotami z wypłatą odszkodowania w razie nieszczęścia.

czytaj więcej »

Niniejszy artykuł prezentuje tabelę wybranych aktualizacji oraz nowo wprowadzonych norm w dziedzinie elektryki. Autorem wprowadzonych zmian jest Polski Komitet Normalizacyjny.

czytaj więcej »

W poprzedniej części artykułu (nr 8, luty 2018) skupiliśmy się na zaprezentowaniu podstaw dotyczących prawidłowego przygotowania protokołu pomiarowego, czyli na jego właściwej formie oraz zawartości treści, jaką powinien posiadać. W kontynuacji tematu poprzedniego numeru chcieliśmy uzupełnić wiedzę o kwestie dotyczące błędu pomiarowego, danych i wielkości wprowadzanych do protokołu oraz przedstawić przykładowy, już uzupełniony protokół pomiarowy.

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu miesięcznika (nr 8, luty 2018) rozpoczęliśmy analizę techniki świetlnej, a dokładniej, zaprezentowaliśmy kilka źródeł światła, jakie możemy stosować w życiu codziennym. W części 2 artykułu dokończymy nasze rozważania o pozostałe rodzaje źródeł energii świetlnej zgodne z normą PN-EN 12464–1: 2012, co z pewnością niejednej osobie ułatwi dobór właściwego oświetlenia w zależności od danej potrzeby.

czytaj więcej »

Odpowiedź: Zdarza się, że protokoły z pomiarów konieczne do odbioru budynków lub z okresowych sprawdzeń są podpisywanie przez osoby uprawnione, które wcale ich nie sprawdzały. To może się wydać, gdy nastąpi wypadek, pożar lub ktoś „doniesie”.

czytaj więcej »

Odpowiedź: Ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego nie zapewniają ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej.

czytaj więcej »

Odpowiedź: Często podczas wykonywania urządzenia piorunochronnego nie dostrzega się zagrożenia związanego ze zbytnim zbliżeniem się elementów LPS do innych urządzeń na dachu. Dlatego wykonując tego typu instalację należy dokładnie rozplanować jej rozmieszczenie zgodnie z konkretnymi obliczeniami.

czytaj więcej »

wiper-pixel